Loading…

Publikohen shpenzimet një mujore të Kabinetit Kurti dhe Hoti

  • 09/08/2020 | 21:45

Publikohen shpenzimet një mujore të Kabinetit Kurti dhe Hoti

Më 3 shkurt të vitit 2020, për herë të parë, pas zgjedhjeve të 6 tetorit 2019, subjekti politik Lëvizja Vetëvendosje arriti ta drejtoi vendin, pas lidhjes së koalicionit me LDK-në, me kryeministër Albin Kurti.


Por pa i bërë 50 ditë në pushtet, saktësisht më 25 mars, në mes të pandemisë, me mocion të iniciuar nga partneri i koalicionit qeverisës, më 82 vota, u votua për rrëzimin e qeverisë.

Me shumë zhurmë, por me vendim të Gjykatës Kushtetuese i tha “po” dekretit të presidentit Hashim Thaçi, për ta mandatuar Avdullah Hotin si kryeministër. I njëjti më pas më 3 qershor me 61 vota, 24 kundër dhe një abstenim, erdhi në krye të qeverisë. LDK kështu mori pushtetin në duar, duke lidhur koalicion me AAK-në dhe NISMA-n Socialdemokrate.

Indeksonline ka kërkuar qasje në dokumente publike nga Zyra e Kryeministrit të Kosovës, për të parë se cilat ishin shpenzimet për një mujorin e parë të Kabinetit të ish-kryeministrit Kurti dhe të Kabinetit të kryeministrit të tanishëm, Avdullah Hoti.

Sipas këtij dokumenti Kabineti Qeveritar i Kurtit, për një mujorin e parë, ka shpenzuar gjithsej 8,400.73 euro. Ndërsa, Kabineti i Hotit brenda së njëjtës periudhë kohore ka buxheti i shtetit ka shpenzuar 11,570.62

Sipas këtij dokumentacioni, vetëm ish- kryeministri Kurti në periudhën një mujore të tij, shpenzoi 1.067.85 euro. Ndërsa kryeministri Hoti 698.48 euro.

Pas Kurtit, shpenzime më së shumti ka bërë këshilltari i tij, Erzen Vraniqi, gjithsej 1,641.51.

Më pas ish-zëvëndëskryeministri i dytë, kryeministri i tanishëm, Avdullah Hoti. Ky i fundit për mëditje, akomodim, dreka e bileta shpenzoi 1, 567.61 euro.

Ndërsa, zëvëndëskryeministrja Albulena Balaj, po del të jetë e para për nga shpenzimet në Kabinetin Hoti.

Ajo ka shpenzuar më së shumti, brenda një muaji. Zv.kryeministrja që vjen nga Nisma Socialdemokrate, ka bërë shpenzime në vlerë prej 1,275.94 euro.

E njëjta, të gjitha këto para të shtetit i “mori” vetëm për dreka zyrtare.

Për dallim nga ajo, Zëvendëskryeministri që vjen nga AAK, Besnik Tahiri për një muaj ka shpenzuar 983.08 euro.

Indeksonline iu sjellë të gjitha shpenzimet e një mujorit të parë të Kabintetit Kurti dhe Hoti.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë