Loading…

Publikohen studimet: Personat me këtë grup gjaku rrezikohen më pak nga koronavirusi

  • 17/10/2020 | 18:49

Publikohen studimet: Personat me këtë grup gjaku rrezikohen më pak nga koronavirusi

Publikohen studimet, personat me këtë grup gjaku rrezikojnë më pak nga koronavirusi.


Revista shkencore “Blood Advancet” ka publikuar në numrin e fundit të saj rezultatet e dy studimeve për t’i dhënë përgjigjes pyetjes se personat me cilin grup gjaku janë më të predispozuar për t’u infektuar me koronavirus.

Një nga studimet, që bazohet në rezultatet e 500 mijë personave të konfirmuar pozitivë me Covid-19 në Danimarkë, tregon se njerëzit me grupin e gjakut O janë më pak të infektuar se personat e tjerë me grupet e tjera të gjakut.

Ndërsa studimi i dytë, i bazuar tek pacientët e hospitalizuar në Kanada, ka arritur në përfundimin se njerëzit me grupet e gjakut A ose AB mund të pësojnë simptoma më të rënda nga koronavirusi se ata me grupe 0 dhe B.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë