Loading…

Publikohet lista zyrtare të 41 shteteve pjesëmarrëse në ‘Eurovision 2022’

  • 20/10/2021 | 20:21

Publikohet lista zyrtare të 41 shteteve pjesëmarrëse në ‘Eurovision 2022’

EBU (Rrjeti i Transmetuesve Evropian), ka publikuar sot listën zyrtare me 41 shtete që do të marrin pjesë në festivalin më të madh të muzikës, “Eurvision Song Contest” i cili do të rikthehet majin e ardhshëm.

Martin Osterdahl, Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Konkursit të Këngës në Eurovision, tha: “Ne jemi aq të ngazëllyer sa kemi edhe një herë mbi 40 transmetues që konkurrojnë për të fituar trofeun ikonik të Eurovision në Torino majin e ardhshëm”.

“Ekipi nga Rai po punon shumë në përgatitjet për të mirëpritur të gjithë delegacionet në një vend dhe duke siguruar që Konkursi i Këngës në Eurovision do të sigurojë emocionin dhe spektaklin më të avancuar të pritur nga gati 200 milionë shikues”.

Simona Martorelli dhe Claudio Fasulo nga Rai shtuan: “Pas 31 vitesh, Italia është krenare që pret përsëri Konkursin e Këngës në Eurovision! Si producentë ekzekutiv, ne jemi jashtëzakonisht të emocionuar për të krijuar këtë ngjarje të mahnitshme dhe për të mirëpritur delegacione nga 41 kombe në Torino”.

“Mbi të gjitha, ne besojmë fuqishëm se Konkursi i Këngës në Eurovision do të na lejojë të shfaqim dhe ndajmë bukurinë e Italisë me një audiencë globale përmes elementeve që na bashkojnë të gjithëve: muzikën dhe harmoninë”.

Italia fitoi të drejtën për të organizuar ngjarjen e vitit të ardhshëm me fitoren e grupit Maneskin me këngën “Zitti e Buoni”.

Rai do të presë Konkursin e Këngës në Eurovision për herë të tretë, pasi e kishte organizuar më parë ngjarjen në Napoli në 1965 dhe Romë në 1991.

Vendet e mëposhtme (dhe transmetuesit anëtarë të EBU) do të marrin pjesë në Eurovision Song Contest 2022 në Torino:

Albania (RTSH)

Armenia (AMPTV)

Australia (SBS)*

Austria (ORF)

Azerbaijan (Ictimai TV)

Belgium (RTBF)

Bulgaria (BNT)

Croatia (HRT)

Cyprus (CyBC)

Czech Republic (CT)

Denmark (DR)

Estonia (ERR)

Finland (YLE)

France (FT)

Germany (ARD/NDR)

Georgia (GPB)

Greece (ERT)

Iceland (RUV)

Ireland (RTE)

Israel (KAN)

Italy (RAI)

Latvia (LTV)

Lithuania (LRT)

Malta (PBS)

Moldova (TRM)

Montenegro (RTCG)

Netherlands (AVROTROS)

North Macedonia (MKRTV)

Norway (NRK)

Poland (TVP)

Portugal (RTP)

Romania (TVR)

Russia (RTR)

San Marino (RTV)

Serbia (RTS)

Slovenia (RTVSLO)

Spain (TVE)

Sweden (SVT)

Switzerland (SRG SSR)

Ukraine (UA:PBC)

United Kingdom (BBC)

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë