Loading…

Publikohet xhirimi kur ushtari ukrainas vret pesë kolegët në fabrikën ushtarake

  • 27/01/2022 | 12:22

Publikohet xhirimi kur ushtari ukrainas vret pesë kolegët në fabrikën ushtarake

Rekruti i ushtrisë ukrainase, Artem Ryabchuk ka vrarë pesë shokët e tij. Pesë të tjerë janë plagosur nga ai para se të arratisej. Tashmë ai është zënë nga policia ukrainase. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm në një fabrikë ushtarake në Dnipro, transmeton Gazeta Metro.


Artem Ryabchuk vrau të enjten pesë bashkëluftëtarë të tij në orët e hershme të mëngjesit kur po kryhej ndërrimi i rojës dhe ishte e hapur depo e armatimit.

Fabrika Yuzhmash prodhon dhe teston materiale të ndërlidhura me mbrojtjen, aeronautikën dhe agrikulturën.

Ryabchuk është kapur nga policia ukrainase afër Pidgorodne afër Dnipro, një qytete me një popullatë rreth një milion banorë.

Motivi i sulmit ende nuk është i qartë dhe ushtria ukrainase ka njoftuar se ka caktuar një komision për të hetuar incidentin.

Ngjarja ka ndodhur rreth 220 kilometra larg kufirit me Rusinë por afër rajonit Donbas që është nën kontrollin e separatistëve pro-rus./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë