Loading…

Punëtorët amerikanë nuk duan të kthehen në normalitet

  • 24/06/2021 | 08:04

Punëtorët amerikanë nuk duan të kthehen në normalitet

Johnny Paycheck këndoi këngën, ” Take this job and shove it” në vitin 1977. Sot, mund të ketë kuptim për klasën punëtore pas COVID-19.


Rikthimi “në normalitet” në tregun amerikan të punës nuk do ta shkurtojë vendet e punës. Veçanërisht në shitjet me pakicë dhe biznese të vogla, ku “normalisht” ishte një ushtri punëtorësh me pagë të ulët që kryenin dy ose më shumë punë me kohë të pjesshme për të paguar faturat.

Por, 15 muajt e fundit kanë qenë të njëjta për të gjithë. Pandemia i detyroi familjet të renditnin përsëri detyrimet e tyre shëndetësore, familjare dhe të punës. Shkollat u mbyllën. Kujdesi për fëmijët dhe kujdesi për të moshuarit u ndërpre, raporton cnn.

Kongresi amerikan u erdhi në ndihmë qytetarëve, duke hapur kuletat për të parandaluar një recesion ekonomik të coronavirusit dhe të shndërrohet në depresion. Viti i përfitimeve shtesë të punës dhe kontrolleve stimuluese të Kongresit amerikan të autorizuar u dha miliona punëtorëve që të merrnin frymë për herë të parë, transmeton Telegrafi.

Sot, ndërsa motori i ekonomisë amerikane rikthehet përsëri në jetë, nuk është aq e thjeshtë sa t’i fusësh punëtorët përsëri në punët që lanë.

Largimet nga puna po ngadalësohen dhe ekonomia po shton vende pune, ku Departamenti i Punës raportoi një rekord 9.3 milionë hapje të vendeve të punës në muajin prill, një shifër e padëgjuar.

“Ju mendoni për të gjitha këto kompani që përpiqen të ndezin dritat me kapacitet të plotë në të njëjtën kohë”, thotë Nela Richardson, kryekonomist i ADP. “Ekzistojnë disa zhvendosje në tregun e punës sepse të gjithë punësojnë në të njëjtën kohë”.

Më shumë njerëz po lënë punën e tyre se në 20 vitet e fundit, sipas Byrosë së Statistikave të Punës. Katër milionë njerëz lanë punën e tyre në muajin prill. Është një shenjë e besimit në gjetjen e një pune të re ndërsa miliona kërkojnë mundësi më të mira në industritë e reja. Është gjithashtu një shenjë që miliona amerikanë nuk po nxitojnë të kthehen “në normalitet”, kur “normaliteti” ishte një copë pune me pagë të ulët tek restorantet.

Në vend që të aplikojnë për të punuar për dikë tjetër, një numër rekord po fillojnë bizneset e tyre. Që nga maji, 2.5 milionë kërkesa të reja biznesi janë regjistruar në 2021, sipas Byrosë së Regjistrimit. Kjo është tashmë më shumë se gjysma e bizneseve të formuara në vitin 2020.

Disa nga rritjet më të forta kanë qenë në sektorët si shitja me pakicë, transporti dhe magazinimi, ndërtimi dhe pasuritë e paluajtshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë