Loading…
Punëtorët e FIAT’it hyjnë në grevë pasi Juventusi blen Ronaldon, arsyeja do të ju habis
  • 11/07/2018 | 19:16

Punëtorët e FIAT’it hyjnë në grevë pasi Juventusi blen Ronaldon, arsyeja do të ju habis

Nënshkrimi i Cristiano Ronaldos me Juventusin ka zemëruar punëtorët e Fiat-it, sponsorit kryesor të bardhezinjve, për operacionin e kushtueshëm për marrjen e yllit portugez në Torino.

Disa ish-punëtorë, të cilët janë pushuar nga puna kohët e fundit, kanë vendosur në portat e fabrikës parrulla si: “Për Cristianon 400 milionë; për punëtorët, një shkelm b… “.

Përveç kësaj, në përgjigje të blerjes së Cristianos, Unioni i Punëtorëve ka lëshuar një deklaratë ku bën thirrje për një grevë të dielën, për të denoncuar situatën në të cilën punëtorët ndodhen, ndërkohë që familja Agnelli bën investime të tilla.

“Është e papranueshme që punëtorët e Fiat të bëjnë sakrifica të mëdha financiare, ndërsa kompania shpenzon miliona euro për një futbollist. Ata u thonë familjeve të shtrëngojnë rripat sepse situata nuk është e mirë dhe pastaj ata investojnë një shumë marramendëse për një lojtar. A është e drejtë? A është normale që një person të fitojë miliona, ndërsa mijëra familje punëtore nuk arrijnë të mbijetojnë? Ne jemi të gjithë punonjës dhe ky ndryshim në trajtim nuk mund të vazhdojë. Punëtorët Fiat kanë pasuruar tre breza dhe si shpërblim kanë marrë vetëm mjerim”, lexohet në deklaratë.

Unioni bën thirrje për më shumë investime në prodhim dhe në rritjen e kompanisë sesa në futboll: “Shoqëria duhet të investojë në modelet e makinave që garantojnë të ardhmen e mijëra njerëzve, në vend që të pasurojnë vetëm një njeri”.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë