Loading…

Punëtorët e Telekomit nuk pranojnë ulje të pagave për të paguar dëmin nga Arbitrazhi

  • 28/04/2017 | 20:53

Punëtorët e Telekomit nuk pranojnë ulje të pagave për të paguar dëmin nga Arbitrazhi

Mosrespektimi i kontratës mes Telekomit dhe MVNO’s, Z-Mobile, i kushtoi ndërmarrjes publike 30 milionë euro, dënim ky që u vendos në Gjykatën e Arbitrazhit. Mënyrat se si do të paguhet njëri nga dëmët më të mëdha ekonomike të Telekomit, solli reagimin e sindikatës së punëtorëve të kësaj ndërmarrjeje.


Sindikata e punëtorëve të Telekomit të Kosovës ka paralajmëruar menaxhmentin e kësaj ndërmarrjeje, që në asnjë mënyrë të mos prekë pagat e punëtorëve për të shlyer dënimin nga vendimi i fundit i arbitrazhit.

Kryetari i sindikatës, Lamih Balaj, ka thënë se më nuk do të lejojnë të dëmtohen punëtorët, siç ka ndodhur kohë më parë dhe se këtë dëm duhet ta paguajnë vetë ata që e sollën në këtë gjendje Telekomin.

I njëjti nuk ka përjashtuar edhe veprime të tjera për të mos lejuar prekjen e pagave.

Drejtori i Telekomit, Agron Mustafa, e ka pranuar se pagesa e kësaj gjobe nga ana e ndërmarrjes publike do të prekte pagat e tre mijë punëtorëve të Telekomit.

Ndërsa, ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ka pohuar se 30 milionëshi i humbur në Arbritrazh mund të sjell edhe bankrotimin e Telekomit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë