Loading…

Punëtorëve në sektorin privat, puna gjatë festave nuk kompensohet

  • 18/02/2019 | 20:50

Punëtorëve në sektorin privat, puna gjatë festave nuk kompensohet

Sektori privat në Kosovë diskriminohet në paga dhe në ditët e punës, transmeton Gazeta Metro.

Sot ishte ditë feste zyrtare dhe institucionet nuk punuan. Mirëpo, kjo datë e shënuar zyrtarisht edhe në Kalendarin e Festave, nuk vlen edhe për shumë punëtorë në sektorin privat që u desh të dalin në vendet e tyre të punës.

Sipas drejtuesit të Sindikatës së Sektorit Privat, Jusf Azemi, puna në këto ditë është e ligjshme por ka kushte që duhet plotësuar. Ose duhet të kompenzohet pushimi ose duhet paguar 50 përind më shume së ditët e zakonshme,

Të hënën edhe ata që duhet t’i kontrollojnë punëdhënësit a është plotësuar ky kusht  kanë qenë në pushim./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë