Loading…
Punimet për ndërtimin e TC ‘Kosova e Re’ nisin në mars
  • 23/01/2019 | 08:22

Punimet për ndërtimin e TC ‘Kosova e Re’ nisin në mars

Investitori “Contour Global” ka bërë të ditur se tashmë ka siguruar financat për fillimin e ndërtimit të termocentralit “Kosova e Re”, shkruan sot “Koha Ditore”.

Në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës, të martën, menaxheri i projektit të TC “Kosova e Re” nga “Contour Global”, Bernhard Haider, ka thënë se në muajin shkurt do të bëhet përzgjedhja e konsorciumit, i cili do ta bëjë ndërtimin e këtij projekti. Ai ka thënë se në mars do të fillojnë me përgatitjet për ndërtimin e termocentralit, ku fillimisht do të bëhet pastrimi i ambientit.

“Kjo periudhë do të zgjasë nga 3 deri në 7 maj, varësisht se çka ka pasur në këtë hapësirë”, ka thënë ai.

Në garë për ndërtimin e TC “Kosova e Re” janë CMEC; një konsorcium i përbërë nga ENKA, Mitsubishi Hitachi Power Systems dhe Técnicas Reunidas; një konsorcium i kompanive të General Electric; dhe Hyundai, konsorciumi korean.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë