Loading…

Putin dhe Erdogan diskutojnë për marrëveshjen e grurit

  • 25/03/2023 | 17:25

Putin dhe Erdogan diskutojnë për marrëveshjen e grurit

Presidenti rus, Vladimir Putin zhvilloi një telefonatë me homologun e tij turk, Rexhep Tajip Erdogan.


Erdogan falënderoi Putinin për “qëndrimin e tij pozitiv” në zgjatjen e marrëveshjes së drithërave të Detit të Zi, shkruan Reuters.

Tutje thuhet se Erdogan shprehu kuptimin e tij për pozicionin parimor të palës ruse për të arritur zbatimin e plotë të pjesës së dytë të marrëveshjes, duke hequr barrierat për produktet bujqësore të Rusisë.

Rusia parashtroi kushtet të hënën për të rënë dakord për çdo zgjatje të mëtejshme të marrëveshjes së drithit të Detit të Zi dhe Putin tha se Moska mund të dërgonte grurë falas në vendet afrikane nëse këto kushte nuk plotësoheshin.

“Putin dhe Ergodan shprehën kënaqësinë për dinamikën pozitive të marrëdhënieve tregtare dhe ekonomike, zbatimin e suksesshëm të projekteve të përbashkëta strategjike në sektorin e energjisë, duke përfshirë furnizimin me gaz dhe ndërtimin e termocentralit bërthamor Akkuyu në Turqi”, thuhet në deklaratën e Kremlinit.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë