Loading…

Putin kritikohet ashpër: Nuk izolon Rusinë edhe pse numri i të prekurve me koronavirus rritet

  • 26/03/2020 | 23:10

Putin kritikohet ashpër: Nuk izolon Rusinë edhe pse numri i të prekurve me koronavirus rritet

Presidenti rus, Vladimir Putin ka refuzuar që shteti i tij të vendoset në bllokim, edhe pse është shënuar numër i lartë i të prekurve e viktimave nga koronavirusi, transmeton Gazeta Metro.


Vladimir Putin shpalli javën e ardhshme një pushim për të gjithë Rusinë, me pagesë për punonjësit. Sidoqoftë, ai nuk pranoi të imponojë një bllokim duke shkaktuar kritika të mëdha.

Putin doli me fjalimin e tij të parë për krizën e koronavirusit, gjatë të mërkruës. Fjalimi I tij u transmetua vetëm disa orë pasi Rusia regjistroi rritjen e saj më të madhe ditore në rastet e koronavirusit, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 658.

Deri më tani ka pasur vetëm dy fatalitete në vend.

Sidoqoftë, me shumë vende përfshirë Britaninë e Madhe dhe Indinë që kanë hyrë në bllokim tre-javor ose më shumë, e njëjta nuk ka ndodhur me Rusinë. Kjo gjë ka nxitur kritika të mëdha për qeverinë ruse, që nuk ka bërë më shumë për të trajtuar përhapjen e sëmundjes.

Për më tepër, Putin nuk tregoi se si sektori privat duhet të paguajë punonjësit e tij javën e ardhshme.

Putin përsëriti pretendimin e tij se Rusia deri më tani “ka arritur të frenojë përhapjen e shpejtë të sëmundjes”, por i kërkoi vendit që të mos jetë i vetëkënaqur.

Ai tha: “Mos mendo:” Kjo nuk mund të më ndodhë Kjo mund t’i ndodhë kujtdo”.

Sidoqoftë, pavarësisht paralajmërimit, shumë menduan se presidenti rus duhet të kishte vendosur një bllokim të plotë.

Më parë të Mërkurën, kryetari Sergei Sobyanin, i cili ka porositur një bllokim në të gjithë qytetin për njerëzit mbi 65 vjeç, paralajmëroi se epidemia po përkeqësohet.

Sobyanin bëri thirrje për një distancë më të madhe sociale në kryeqytetin rus pasi rastet vazhdojnë të rriten./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë