Loading…
Putin prezanton aeroplanët e ri luftarak të Rusisë
  • 16/05/2019 | 21:16

Putin prezanton aeroplanët e ri luftarak të Rusisë

Vladimir Putin nis porosinë për modelin më të ri të aeroplanit luftarak të Rusisë sipas tij më të mirë në botë, transmeton Gazeta Metro.


Gjatë takimit me përfaqësues të industrisë ushtarake Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se e sheh të domosdoshme që deri më 2028’në duhet të pajisin tre brigada me aeroplanët më të ri Su-57.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, theksoi se i gëzohet arritjes së marrëveshjes së furnizimit me 76 fluturake luftarake të tilla duke thënë se “ne u përqendruam në zhvillim dhe prodhim të aeroplanëve modern, që në dekadat e ardhshme përcaktojnë potencialin luftarak të aviacionit rus. Janë në fazën e fundit të provave aeroplanët shumë funksional Su-35S dhe Su-57”.

Vladimir Putin tha se është me rëndësi zhvillimi i mëtejmë aviacionit luftarak dhe implementimi i përpiktë i planeve strategjike, përfshi edhe shtimi fluturakeve të reja dhe trajnimi i vazhdueshëm personelit të aviacionit.

Putin shtoi se përdorimi në operacione luftarake në Siri të aviacionit luftarak i mundësoi të identifikojnë mangësitë teknike të aeroplanëve dhe helikopterëve, që do të ishte e pamundur të zbuloheshin në mjedis testues./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë