Loading…

Putin urdhëron ushtrinë ruse të nisë raketa në përgjigje ndaj testit të SHBA-së

  • 23/08/2019 | 13:20

Putin urdhëron ushtrinë ruse të nisë raketa në përgjigje ndaj testit të SHBA-së

Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë e Rusisë që të përgatisë një “përgjigje simetrike” pasi SHBA kreu një provë raketash lundrimi, transmeton Gazeta Metro.


Pentagoni tha të hënën se kishte testuar një raketë të konfiguruar me lundrim konvencionale që goditi objektivin e saj pas më shumë se 500 km (310 milje) fluturimi, prova e parë e tillë që kur Shtetet e Bashkuara tërhoqën nga një traktat i madh kontrolli armësh me Rusinë në 2 gusht.

Putin tha që Rusia nuk mund të qëndrojë duarkryq, dhe se biseda e SHBA-ve për vendosjen e raketave të reja në Azisë, rajonin e Paqësorit “ndikon në interesat tona thelbësore pasi është afër kufijve të Rusisë”, sipas një transkriptimi të vërejtjeve të tij në faqen e internetit të Kremlinit.

“Siç e dini, ne kurrë nuk kemi dashur, nuk duam dhe nuk do të përfshihemi në një garë të kushtueshme, destruktive të armëve”, tha Putin./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë