Loading…

Putini nënshkruan dekretin për transferimin e centralit bërthamor të Ukrainës në Rusi

  • 05/10/2022 | 23:11

Putini nënshkruan dekretin për transferimin e centralit bërthamor të Ukrainës në Rusi

Presidenti Vladimir Putin ka nënshkruar dekretin për transferimin e centralit bërthamor të Zaporizhzhia në jug të Ukrainës nën kontrollin rus.


Centrali bërthamor ka qenë i pushtuar nga trupat ruse që në ditët e para të luftës, megjithatë drejtohet ende nga teknikë ukrainas. Kreu i rregullatorëve të energjisë në Kiev u ka kërkuar punëtorëve të mos nënshkruajnë asnjë dokument me pushtuesit rusë, shkruan BBC.

Agjencia shtetërore e Ukrainës bërthamore Energoatom e kritikoi dekretin, duke e quajtur “të pavlefshëm, absurd dhe joadekuat”.

Ky veprim shënon pjesën e parë të planeve të Putinit për të rivendosur “stabilitetin” në provincën e aneksuar ilegalisht, ku forcat ruse kanë humbur gradualisht terren ndaj forcave ukrainase.

Ndërkohë, mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së, IAEA, tha se është njoftuar për planet për të rifilluar një reaktor në termocentral. Të gjashtë reaktorët në vend kanë qenë jashtë linje për javë të tëra.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë