Loading…

Putini qëndron pas krizës së emigrantëve në kufi, thotë kryeministri polak Morawiecki

  • 10/11/2021 | 11:08

Putini qëndron pas krizës së emigrantëve në kufi, thotë kryeministri polak Morawiecki

Kryeministri i Polonisë Mateusz Morawiecki ka akuzuar presidentin rus Vladimir Putin për orkestrimin e krizës së migracionit në kufirin me Bjellorusinë.


“Lukashenko është ekzekutuesi i sulmit të fundit, por ky sulm ka një sponsor që duhet gjetur në Moskë dhe ky është presidenti Putin”, tha Morawiecki gjatë një debati në parlamentin polak.

Kryeministri e përshkroi situatën në kufi si pjesë e një përpjekjeje të Rusisë për të destabilizuar një rajon që ajo kontrollonte gjatë periudhës sovjetike, shkruan euronews, transmeton Klankosova.tv.

“Siguria e kufirit tonë lindor po cenohet brutalisht. Kjo është situata e parë e tillë në 30 vjet kur mund të themi se integriteti i kufijve tanë po vihet në provë”, tha ai.

Udhëheqësit rusë dhe bjellorusë folën me telefon për tensionet në kufirin midis Polonisë dhe Bjellorusisë, thanë Moska dhe Minsk të martën.

Mijëra emigrantë dhe refugjatë mbeten të grumbulluar në mot të ftohtë në kufirin lindor të Polonisë.

Ndërkohë të mërkurën autoritetet bjelloruse akuzuan Poloninë për abuzim me katër emigrantë në kufi.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë