Loading…

Që nga agimi i mëngjesit: Izraelitët protestojnë kundër Netanyahut, presin gjykimin e tij për ryshfet

  • 13/01/2021 | 15:33

Që nga agimi i mëngjesit: Izraelitët protestojnë kundër Netanyahut, presin gjykimin e tij për ryshfet

Dhjetëra protestues izraelitë që mbanin pishtarë të ndezur, megafonë dhe flamuj u mblodhën të mërkurën përpara rezidencës zyrtare të Kryeministrit Benjamin Netanyahu për të nxjerrë në pah gjyqin e tij për korrupsion, i cili pritet të rinisë muajin tjetër, transmeton Gazeta Metro.


Policia tha të paktën shtatë demonstrues u arrestuan për sjellje të çrregullt. Demonstrata u organizua nga Ministri i Krimit, një nga disa grupe që kanë dalë në muajt e fundit duke kërkuar që Netanyahu të japë dorëheqjen lidhur me gjyqin dhe trajtimin e koronavirusit nga qeveria e tij.

Për muaj të tërë, protestuesit kanë mbajtur demonstrata javore jashtë zyrës së kryeministrit dhe në kryqëzimet dhe urat kryesore të rrugëve në të gjithë vendin. Netanyahu u padit vitin e kaluar me akuza për ryshfet, mashtrim dhe shkelje të besimit të lidhur me tre raste korrupsioni. Ai ka mohuar çdo keqbërje dhe akuzon media, zbatimin e ligjit dhe zyrtarët gjyqësorë për zhvillimin e një “gjueti shtrigash” kundër tij.

Protestuesit të mërkurën në mëngjes lexuan aktakuzën jashtë vendbanimit të tij. Ai duhej të paraqitej në gjykatë të Mërkurën, por seanca u shty për 8 shkurt për shkak të një bllokimi të koronavirusit që kufizon shumë tubimet publike.

Netanyahu po lufton edhe një herë për rizgjedhje përpara një votimi mbarëkombëtar në mars – zgjedhjet këto të katërta për më pak se dy vite në Izrael. Sondazhet tregojnë se partia e tij Likud fiton më së shumti vende por nuk është në gjendje të formojë një qeveri koalicioni për shkak të rivaliteteve me udhëheqësit e tjerë të krahut të djathtë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë