Loading…

Që nga e hëna vdiqën afro 100 persona në Kosovë nga Covid-19

  • 21/11/2020 | 22:10

Që nga e hëna vdiqën afro 100 persona në Kosovë nga Covid-19

Për 6 ditë 95 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e infeksionit Covid19, në Republikën e Kosovës.


Gjatë kësaj jave numri i vdekjeve nga koronavirus ka qenë mbi 10 persona për 24 orë.

Numri i viktimave arriti kulminacioni në ditën e shtunë me 19 sosh.

Ndërsa ditën e martë u shënuan më së paku viktima gjatë këtyre ditëve, me 11 vdekje.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë ditës së sotme ka  bërë thirrje për kujdes të shtuar pasi klinikat dhe spitalet janë të mbushura e  personeli shëndetësor është tejet i angazhuar, shkruan IndeksOnline.

Ministria e Shëndetësisë mbrëmë ka njoftuar se nga mbrëmë kanë hyrë në fuqi masat e reja për komunat e Kosovës, sipas kategorizimit të ri lidhur me numrin e të infektuarve në 100 000 banorë.

Në zonën e kuqe bëjnë pjesë komunat me rrezik të lartë apo komunat me mbi 151 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.

Në këtë zonë janë 18 komuna:

Prishtina, Fushë-Kosova, Gjilani, Obiliqi, Gjakova, Shtimja, Podujeva, Peja, Ferizaj, Mitrovica e Jugut, Vushtrria, Lipjani, Vitia, Zveçani, Leposaviqi, Zubin Potoku, Mitrovica e Veriut dhe Kamenica.

Në zonën e verdhë bëjnë pjesë komunat me rrezik të mesëm, apo komunat prej 76 deri në 150 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.

Në këtë zona janë 14 komuna:

Prizreni, Klina, Deçani, Drenasi, Malishevë, Suhareka, Novobërda, Graçanica, Ranillugu, Parteshi, Kaçaniku, Kllokoti, Rahoveci dhe Skenderaj.

Në zonën e gjelbër bëjnë pjesë komunat me rrezik të ulët apo komunat prej 1 deri në 75 të infektuar në 100.000 banorë brenda javës.

Në këtë zonë bëjnë pjesë 6 komuna:

Mamusha, Dragashi, Shtërpca, Juniku, Istogu dhe Hani i Elezit

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë