Loading…

Qëndrimi në pajisje elektronike për kohë të gjatë:Dyfishohet numri i të rinjëve që bartin syze

  • 14/08/2019 | 12:08

Qëndrimi në pajisje elektronike për kohë të gjatë:Dyfishohet numri i të rinjëve që bartin syze

Numri i adoleshentëve që kanë nevojë për syze është dyfishuar pothuajse që nga viti 2012 për shkak se të rinjtë po kalojnë kaq shumë orë çdo ditë duke shikuar në ekrane, shkruan Gazeta Metro.


Rreth 35 përqind e moshave 13 deri 16 vjeç në Britani kishin vendosur syze në vitin 2018, nga 20 përqind gjashtë vjet më parë. Duke ndezur celularët, TV ose tabletat bëjnë që tendosja e syve, gjë që për një periudhë të gjatë kohore mund të shkaktojë dëme të rris numrimn  e të rinjve që kanë nevojë për syze.Dy të tretat e adoleshentëve janë duke u diagnostikuar me shkurtpamësi, i njohur në mjekësi si miobi.

Optometristët theksuan rëndësinë e kontrolleve të rregullta të syve, veçanërisht sepse mund të mos jetë e qartë kur shikimi po dobësohet. Sheena Mangat, një optometriste në Scrivens, tha: ‘Sytë e fëmijëve vazhdojnë të rriten deri në moshën madhore dhe vizioni i tyre po ndryshon gjithashtu.’Për shkak të kushteve të tilla këto probleme të shikimit mund të ndodhin gradualisht me kalimin e kohës, as fëmijët dhe as prindërit nuk mund të “shohin shenjat”, kjo është arsyeja pse kontrollet e rregullta të syve janë kaq të rëndësishme.

“Për shumë fëmijë ata nuk e kuptojnë se çfarë është” normale “kur bëhet fjalë për shikimin e tyre, kështu që ndoshta nuk do ta dinë nëse kanë probleme.Në një studim të del se një e katërta (26 përqind) e prindërve thanë se ata kurrë nuk e kanë dërguar fëmijën e tyre për një kontroll syri..Prindërit thanë që është e vështirë t’i tërheqësh fëmijët e tyre larg ekraneve, pavarësisht nëse janë celularët e tyre, TV apo lojërat video. Hulumtimet sugjerojnë që adoleshentët zakonisht shikojnë ekranet për 26 orë në javë.Nga 2,000 prindërit e anketuar, tre të katërtat (73 përqind) thanë se është një ‘sfidë’ për t’i detyruar fëmijët e tyre të ndalen së shikuari në një lloj ekrani për disa orë./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë