Loading…

Qëndrimi në telefon për 5 orë në ditë mund t’iu bëjë me mbipeshë

  • 18/08/2019 | 23:34

Qëndrimi në telefon për 5 orë në ditë mund t’iu bëjë me mbipeshë

Të qenit i ngjitur në smartphone-n tuaj mund të shkaktojë një sulm në zemër, diabet apo edhe kancer, paralajmëron një studim i ri,transmeton Gazeta Metro.


Një studim që u bë me më shumë se 1000 studentë tha se ata që e përdorën telefonin të paktën pesë orë në ditë kishin 43 përqind më shumë të ngjarë të ishin me mbipeshë. Ata ishin gjithashtu dy herë më të prirur ndaj një mori zakonesh që rrisin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe sëmundjeve të tjera potencialisht fatale.Këto përfshinin ngrënien e ushqimit të shpejtë, ëmbëlsirat dhe ushqimet të gabuara, pije të gazuara dhe ushtrime të pamjaftueshme.

Gjetjet u bazuan në 700 studentë femra dhe 360 ​​meshkuj në universitet me një moshë mesatare përkatësisht 19 dhe 20. Rezultatet e këtij studimi lejojnë të nxirret në pah një nga shkaqet kryesore të mbipeshes fizike, një faktor rreziku për sëmundjet kardiovaskulare.Sasia e kohës në të cilën një person është i ekspozuar ndaj përdorimit të teknologjisë – përdorimi specifik i zgjatur i telefonit celular – është i lidhur me zhvillimin e mbipeshes.”

Tani ekzistojnë 7.9 miliardë pajisje në të gjithë botën – duke tejkaluar numrin e njerëzve në planet. Provat tregojnë se ka një numër më të madh të të rinjve që e përdorin këtë teknologji – dhe përdorimi i saj ka zvogëluar aktivitetin fizik të përditshëm.Jeta pasive përveç zakonit të keq ushqyerjes tek ta, prodhon një rritje të faktorëve të rrezikut kardiovaskular – duke e shndërruar atë në një problem të shëndetit publik./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë