Loading…

Qeveria amerikane shpall gjendje emergjente: Sistemi më i madh i tubacionit të karburantit sulmohet

  • 10/05/2021 | 10:12

Qeveria amerikane shpall gjendje emergjente: Sistemi më i madh i tubacionit të karburantit sulmohet

Qeveria amerikane deklaroi një emergjencë rajonale të dielën pasi sistemi më i madh i tubacionit të karburantit në Shtetet e Bashkuara mbeti kryesisht i mbyllur, dy ditë pasi u zbulua një sulm i madh, transmeton Gazeta Metro.


Kompania e Gazsjellësve Kolonialë dërgon benzinë ​​dhe karburant avioni nga Bregu i Gjirit të Teksasit në Bregun Lindor të populluar përmes 5,500 miljeve (8,850 kilometra) tubacion, duke u shërbyer 50 milion konsumatorëve.

Kompania tha se ishte viktimë e një sulmi të sigurisë kibernetike që përfshinte sulme që kriptojnë sistemet kompjuterike dhe kërkojnë të nxjerrin pagesa nga operatorët.

“Kjo deklaratë adreson kushtet e emergjencës duke krijuar një nevojë për transport të menjëhershëm të benzinës, naftës, karburantit të avionit dhe produkteve të tjera të rafinuara të naftës dhe ofron lehtësimin e nevojshëm,” tha Departamenti i Transportit në një deklaratë.

Deklarata e emergjencës lejon që karburantet të transportohen me rrugë në shtetet e prekura: Alabama, Arkansas, Columbia, Delaëare, Florida, Georgia, Kentucky, Louisiana, Maryland, Mississippi, Neë Jersey, Neë York, Carolina North, Pennsylvania, South Karolina, Tenesi, Teksasi dhe Virxhinia.

Deklarata gjithashtu siguron lehtësim rregullator për operacionet e automjeteve tregtare që janë pjesë e përpjekjeve të mbështetjes emergjente.

Colonial tha se kishte hapur disa linja më të vogla dërgesash, por sistemi kryesor nuk ishte ende në funksionim.

“Ndërsa linjat tona kryesore mbeten jashtë linje, disa linja anësore më të vogla midis terminaleve dhe pikave të dorëzimit janë tani funksionale”, tha Colonial në një deklaratë, duke shtuar se kjo do të “rikthejë sistemin tonë të plotë në internet vetëm kur besojmë se është e sigurt ta bësh këtë”.

Çmimet e gazit u rritën në Shtetet e Bashkuara të dielën pas sulmit. Analistët paralajmërojnë se çmimet mund të rriten edhe më lart nëse tubacioni nuk rihapet shpejt. Çmimet e naftës u rritën më shumë se një përqind të hënën./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë