Loading…
Qeveria aprovon vendimin, fshati i Limajt Zonë Ekonomike
  • 05/06/2018 | 15:12

Qeveria aprovon vendimin, fshati i Limajt Zonë Ekonomike

Qeveria e Kosovës i ka dhënë dritën jeshile propozimit të ardhur nga Ministria e Tregtisë dhe Industrisë për krijimin e Zonës së Lirë Ekonomike në tri fshatra të Malishevës, duke përfshirë edhe Banjën, fshat nga ku ka prejardhjen zëvendëskryeministri Fatmir Limaj.


Propozimi i ministrit të Nismas, Bajram Hasani, fillimisht u kundërshtua nga ministrat e PDK’së, ndërkohë që sot kur erdhi në votim, ai mori votat e nevojshme, shkruan gazetametro.net.

Votimin për krijimin e zonës me interes të veçantë pikërisht në qytetin e prejardhjes së Limajt, e konfirmoi për Metron Donjeta Gashi, zëdhënëse e Qeverisë së Kosovës.

Me kalimin në Qeveri të këtij propozimi, zona e lirë ekonomikë në Malishevë pritet të përfshijë fshatrat Banje, Bellanicë dhe Senik, me një sipërfaqe prej 50 hektarësh që pritet t’i kushtojë milionë shtetit për shpronësim.

Ndryshe, me krijimin e zonës së veçantë në Malishevë, po vazhdohet praktika që partitë në Qeveri të krijojnë zona të tilla në qendrat ku janë ata në pushtet lokal. Kështu ka ndodhur me Mitrovicën e Gjakovën, ku u shpallën zonë e mbrojtur nga AKR./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë