Loading…

Qeveria demanton Lajcakun: Çështja e shqiptarëve në Serbi është përmendur disa herë në dialog

  • 30/06/2022 | 17:11

Qeveria demanton Lajcakun: Çështja e shqiptarëve në Serbi është përmendur disa herë në dialog

Qeveria e Kosovës ka demantuar përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun Prishtinë-Beograd dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Mirosllav Lajçak, i cili ditë më parë ka thënë se çështja e shqiptarëve në Serbi nuk ka qenë asnjëherë pjesë e dialogut.


Sipas ekzekutivit, qysh në takimin e parë me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq, kryeministri Albin Kurti, ka dhënë propozimin për reciprocitet biletaral edhe për çështjen e pakicave.

“Qeveria e Republikës se Kosovës e konsideron çështjen e pakicave shqiptare në Serbi si ndër më të rëndësishmet në raport me Serbinë”, ka thënë për Telegrafin zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu.

“Kjo është dëshmuar qysh nga takimi i parë i nivelit të lartë, ku Kryeministri Kurti ka dhënë propozimin për reciprocitet biletaral edhe për çështjen e pakicave. Ndërkaq, në takimin e dytë të nivelit të lartë Kryeministri Kurti i dhuroi presidentit Vuciq librin “Muhaxhirët – Dosja Britanike” për dëbimin e shqiptarëve nga Sanxhaku i Nishit”.

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu

Çështja e shqiptarëve në Serbi ka thënë se është përmendur disa herë edhe në takime të kryenegociatorëve, në rrethana të ndryshme.

“Ndër të tjerash, me z. Lajcak është trajtuar çështja e diskriminimit në punësim të shqiptarëve në Luginën e Preshevës, Medvegjës dhe Bujanocit, me theks në sistemin e arsimit, sistemin e shëndetësisë, atë gjyqësor dhe polici, për çka kemi marrë edhe përgjigje zyrtare nga z. Lajcak, dhe edhe kemi pasur një telefonatë me kryetaren e Preshevës Ardita Sinani në zyrën e tij”.

“Më tej, në takimin e katërt të nivelit të kryenegociatorëve, Zëvendëskryeministri Bislimi ka ngritur çështjen e transferimit të mjeteve të ndara nga Qeveria e Republikës së Kosovës, pas vështirësive në ekzekutimin e transferit bankar prej 100 mijë euro për banorët e Preshevës, ndonëse vështirësi të njëjta nuk ka qeveria e Serbisë në drejtim të serbëve që jetojnë në Kosovë. Delegacioni i Kosovës ka insistuar për nevojën që të gjendet një zgjidhje e qëndrueshme për të transferuar mjete, e cila më pastaj edhe është gjetur falë një dakordimi me z. Lajcak”.

Kryeziu në fund theksoi se duke pasur parasysh qëndrimin e Qeverisë së Kosovës që tema të reja nuk do të hapen për negocim pa u dakorduar për kornizën e marrëveshjes gjithëpërfshirëse, tema shtesë për negocim në këtë drejtim nuk janë hapur.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë