Loading…

Qeveria do t’ua ndajë 100 euro pensionistëve, studentëve e punëtorëve të sektorit publik, jo atyre privat

  • 03/09/2022 | 12:18

Qeveria do t’ua ndajë 100 euro pensionistëve, studentëve e punëtorëve të sektorit publik, jo atyre privat

Kryeministri Albin Kurti ka treguar për pakon e re ekonomike, me të cilën do të ndihmohen kategoritë e ndryshme.


Pensionistët do të mbështeten me 100 euro shtesë, zyrtarët publik do të marrin shtesë prej 50 eurove duke filluar nga muaji shtator, kurse punëtorët në sekotrin publik do të marrin shumën prej 100 eurove.

100 euro janë planifikuar edhe për studentët, të cilët planifikohet t’i marrin në muajin nëntor.

Për punëtorët e sektorit privat, Qeveria nuk ka parashikuar shtesa, por kanë thënë se nëse punëdhënësi rrit pagat për punëtorët, gjysma e vlerës së rritur do të subvencionohet, deri në 100 euro.

“Për pensionistët do të ndajmë shumën e njëhershme prej 100 eurove, kurse familjet në asistencë sociale do t’i mbështesim duke dyfishuar shumën e asistencës për një muaj”, ka thënë Kurti.

Tutje, ai shtoi se përmes pakos për përballjen me infacion do të ndahen rreth 150 milionë euro.

“Në muajt në vijim do të ndajmë rreth 150 milionë euro për pakon për përballjen me inflacion, ku përmes masës së subvencionimit të atyre që kursejnë energji, do të përfitojnë të gjitha familjet, rreth 300 mijë, kurse nga pagesat direkte do të përfitojnë rreth 600 mijë qytetarë”, u shpreh kryeministri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë