Loading…

Qeveria ende pa vendim për heqjen e shpenzimeve për ekspertizën e vdekjes së Deharit

  • 02/05/2017 | 19:33

Qeveria ende pa vendim për heqjen e shpenzimeve për ekspertizën e vdekjes së Deharit

Janë bërë 60 ditë që kur familja e Astrit Deharit i ka dërguar të dhënat Ministrisë së Drejtësisë për Institutin Zviceran, që ka vendosur ta angazhojë për hetimet rreth vdekjes së aktivistit të VV-së.


Ministria ende nuk është përgjigjur në këtë kërkesë, derisa ka udhëzuar avokatin e familjes Dehari që t’i drejtohet Zyrës së kryeministrit për sqarime.

Më 5 maj bëhen 6 muaj që nga vdekja e aktivistit të Vetëvendosjes në Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Ai ka qenë duke u hetuar për sulmin ndaj Kuvendit të Kosovës, kurse tek 1 muaj pas vdekjes së tij,   Prokuroria kishte ngritur aktakuzë për terrorizëm ndaj 4 aktivistëve tjerë të Vetëvendosjes, raporton Koha.net

Familja nuk i ka pranuar rezultatet e hetimeve zyrtare shtetërore asnjëherë, sipas të cilave Dehari kishte vrarë veten. Për këtë, Kuvendi vitin e kaluar miratoi një Rezolutë, sipas të cilës, obligon Qeverinë që t’i paguajë shpenzimet e një hetimi ndërkombëtar.

Pika e fundit e Rezolutës së Kuvendit megjithatë mund të jetë problem, meqenëse aty thuhet se ekspertizat shtesë mund të bëhen në çdo vend të Bashkimit Evropian dhe të SHBA-së. Zvicra, ku familja e ka zgjedhur Institutin për hetim, nuk është anëtare e BE-së.

Megjithëkëtë, Qeveria vazhdimisht është kritikuar për moszbatim të Rezolutave të Kuvendit të Kosovës.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë