Loading…

Qeveria, gati ta përcjellë demarkacionin në Kuvend

  • 03/04/2017 | 08:12

Qeveria, gati ta përcjellë demarkacionin në Kuvend

Mungesa e numrave në Kuvend për ratifikimin e Marrëveshjes së demarkacionit ka bërë që kryeministri Isa Mustafa t’i kërkojë Bashkimit Evropian modifikimin e këtij kriteri të domosdoshëm për liberalizimin e vizave.


Kryeministri ka thënë të ketë kërkuar nga vendet anëtare të BE-së që kosovarët fillimisht të lëvizin lirshëm e më pas ta zgjidhin çështjen e demarkacionit, shkruan sot Koha Ditore.

Por zyrtarë të Brukselit, në vazhdimësi e kanë bërë të qartë se kriteri i demarkacionit, si dhe lufta efikase kundër krimit dhe korrupsionit, janë kritere të pakalueshme, pa përmbushjen e të cilave Kosova nuk do të mundë të futet në zonën Schengen.

Me gjithë paralajmërimet, Qeveria deri më tani është rezervuar që Marrëveshjen ta dërgojë në Kuvend. Për kalimin e saj duhen mbi 80 vota të deputetëve. Edhe pas kthimit të Listës Serbe, partnerët e koalicionit aktualisht nuk i kanë numrat, për shkak se deputetë brenda PDK-s dhe LDK-së kanë paralajmëruar votë kundër.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë