Loading…

Qeveria nis masat kundër ndotjes së ajrit

  • 21/12/2016 | 11:30

Qeveria nis masat kundër ndotjes së ajrit

Ferat Shala, ushtrues i detyrës së ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në mbledhjen e sotme të Qeverisë, kërkoi forcë të përbashkët që të merren masat për parandalimin e ndotësve të ajrit.


Siç theksoi ai, janë evidentuar ndotësit kryesorë të ajrit, andaj ka kërkuar nga të gjithë dikasteret që të zbatojnë procesin e legjislacionit sa i përket kësaj çështjeje.

“Po ashtu kërkojmë nga dikasteret që të bëjnë inspektime sepse vetëm ne nuk mundemi dhe të ndalohet ndotja. Po ashtu kërkojmë një plan në rishikimin e politikave të legjislacionit në vendin tonë. Duhet vepruar sa më parë dhe kërkojmë krijimin e eko fondit për këto probleme”, tha ai, duke shtuar që një pjesë e fondit të ndërmarrjeve të privatizimit të ndahet për mjedis.

Ndërsa, zv.kryeministri Hajredin Kuçi ka kërkuar që të hartohet një plan i veprimit afatshkurtër të mesëm dhe të gjatë.

Kuçi ka thënë se pastaj duhet shikuar mundësitë ligjore të veprimit ose nevojën për ndryshim të ligjit dhe të dihen përgjegjësit.

Shala po ashtu ka kërkuar që deri të premten ky plan të jetë gati.

Ndërsa, kryeministri Mustafa ka thënë se duhet të sillet një plan dhe të shqyrtohen masat për zvogëlimin e ndotjes.

Mustafa ka thënë se shumë ekonomi familjare e biznese e shfrytëzojnë thëngjillin për të punuar.

“Duhet ta kemi planin që të përgatisim masat. Shumë ekonomi familjare shfrytëzojnë thëngjillin sepse te Termokosi dhe te temorcentralet është bërë përparim. Por duhet shikuar masat të gjendet një mënyrë më e përshtatshme industriale sepse nuk mund ta anashkalojmë tërësisht thëngjillin, por duhet bërë masa mbrojtëse me një mënyrë të duhur”, ka thënë Mustafa.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë