Loading…

Qeveria nuk e procedon Demarkacionin pa siguruar votat

  • 02/04/2017 | 17:10

Qeveria nuk e procedon Demarkacionin pa siguruar votat
Nënkryetari i Kuvendit, Xhavit Haliti ka thënë se nuk ka informacion nëse Marrëveshja për Demarkacionin e Kufirit me Malin e Zi do të procedohet gjatë kësaj jave në Kuvend.


Megjithatë ai ka thënë se beson që Qeveria nuk do ta procedon atë marrëveshje pa i siguruar votat e nevojshme për ratifikim.

“Nuk kam ndonjë informacione se a ka diçka konkrete, por nëse vjen, ne si Kryesi e shqyrtojmë dhe e procedojmë tutje në Parlament. Unë besoj që Qeveria nuk e sjellë në Kuvend këtë marrëveshje pa i siguruar votat”, ka thënë Haliti.

Xhavit Haliti

Më tej, anëtari i Kryesisë së PDK-së ka thënë se nuk e di nëse ka ndryshuar qëndrim i deputetëve të koalicionit rreth kësaj marrëveshjeje.

“Nuk e di se a ka ndryshuar qëndrimi i deputetëve, ata janë të lirë të flasin dhe të votojnë sipas bindjes së tyre. Po ne si shtet kemi nënshkruar marrëveshje ndërkombëtare dhe tani edhe Bashkimi Evropian edhe SHBA edhe NATO po insistojnë që ne t’i zbatojmë marrëveshjet që i kemi nënshkruar. Gjithashtu, zonat e kontestuara janë duke i kontrolluar autoritetet malazeze, e jo Kosova. Nuk e di sa është punë formaliteti kjo”, ka shtuar Haliti.

Në fund, ai ka thënë se deputetët është në duart e deputetëve që ta zhbllokojnë apo që ta prolongojnë edhe më tutje çështjen e liberalizimit të vizave, shkruan Lajmi.net.

“Por, deputetët mund ta prolongojnë apo ta zhbllokojnë situatën qoftë për liberalizimin e vizave, qoftë për raportet jo me Malin e Zi, por për raportet në mes të subjekteve politike në Kosovë”, ka përfunduar Haliti.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë