Loading…

Qeveria vendos, projektet e financuara nga mjetet e IPA-s shtyhen shkaku i pandemisë

  • 10/11/2021 | 11:20

Qeveria vendos, projektet e financuara nga mjetet e IPA-s shtyhen shkaku i pandemisë

Qeveria e Kosovës ka miratuar sot Projektligjin për ratifikimin e Amendamentit të Marrëveshjes Financiare për IPA 2016 ndërmjet Kosovës dhe BE-së.


Kryeministri, Albin Kurti tha se Projektligji ka për qëllim shtyrjen e afatit përfundimtar për projektet që nuk kanë përfunduar si pasojë e pandemisë.

”Ky projektligj ka për qëllim mundësinë e shtyrjes së aftit përfundimtar për realizimin e projekteve që nuk kanë arritur të realizohen me kohë. Zyra e BE-së për fondet e parapara të përmbyll zbatimin e projekteve pa vështirësi”.

Ndërsa, zëvendëskryeministri Besnik Bislimi tha se afati do të shtyhet deri në vitin 2024.

”Është nënshkruar me 6 shtator. Qëllimi është që të mundësohet shtyrja e afatit përfundimtar të projekteve të cilat nuk kemi arritur t’i përfundojmë në kohë për shkak të pandemisë, e me këtë e shtyjmë afatin deri në vitin 2024”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë