Loading…

Mbi 800 ekzemplarë në Bibliotekën Kombëtare në rrezik shkatërrimi

  • 01/11/2016 | 21:45

Mbi 800 ekzemplarë në Bibliotekën Kombëtare në rrezik shkatërrimi

Plot 870 dorëshkrime orientale si dhe qindra koleksione të rralla, por edhe të përgjithshme, rrezikojnë të dëmtohen tërësisht.

Kjo si pasojë që asnjëherë nuk është investuar në objektin e Bibliotekës Kombëtare dhe reshjet e shiut kanë shkaktuar shpesh vërshime edhe 2 kate nën tokë, pikërisht te depotë ku ruhen ekzemplarët, raporton KTV.

Drejtor i BKK-së, Fazli Gajraku, thotë se ka frikë se mund të shkatërrohen koleksionet dhe të mos ketë më kurrfarë shprese për rikthimin e tyre.

E ministri i Kulturës, Kujtim Shala, ka thënë se janë duke u bërë studime se ku duhet bërë renovime.

Ndërkaq, teknologia Violeta Selimi, që ka punuar në Bibliotekë deri në vitet e 90-ta, tregon se si atëkohë janë ruajtur librat.

Selimi shprehet se për Kosovën do të ishte humbje e madhe në rast se shkatërrohen dorëshkrimet, por edhe materialet tjera që gjenden në Bibliotekë.

Në objektin e Bibliotekës Kombëtare, për secilin botim nga shtëpitë botuese, dërgohen 5 kopje, në mënyrë që të ruhet trashëgimia e vendit.

Koleksionet në Bibliotekë përfshijnë të gjitha gazetat, revistat, hartat, fotografitë, DVD-të dhe CD-të.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë