Loading…

Qiproja heq ‘Pasaportën e Artë’ pas skandaleve me oligarkët rusë të lidhur me shërbimet sekrete ruse

  • 20/10/2021 | 11:38

Qiproja heq ‘Pasaportën e Artë’ pas skandaleve me oligarkët rusë të lidhur me shërbimet sekrete ruse

Autoritet në Qipro kanë filluar procedurat për të hequr shtetësinë e dhënë për disa shtetas të huaj në kuadër të një programi të shfuqizuar tashmë të investimeve, për pajisjen e tyre me pasaporta vendase.


Megjithëse identiteti i personave që i’u është hequr shtetësia nuk është bërë i ditur, programi i “Pasaporta e Artë” ishte shumë i popullarizuar për shtetasit rusë.

Qeveria ka marrë ketë vendim pas skandaleve të publikuara nga mediat e ndryshme lidhur me këtë program, veçanërisht shfrytëzimit të këtij programi nga individë të dyshuar rusë të cilët përfituan nga “Pasaporta e Artë”.

Kohë më parë, mediat kanë raportuar se si oligarku rus i afër me shërbimet sekrete ruse FSB dhe GRU, kishte blerë tokë finlandeze me pasaportën qipriote.

Oligraku rus Igor Kesaev duke përdorur pasaportën qipriote, kishte blerë një ishull të madh në Finlandën lindore. Ai dyshohet se anashkaloi procedurën e autorizimit të kërkuar për një transaksion të tillë nga Ministria Finlandeze e Mbrojtjes.

Bashkimi Evropian kishte kritikuar vazhdimisht programin e Qipros për “Pasaporta e Artë” pasi që i njëjti iu mundësonte individëve me të kaluar të dyshimtë dhe kriminale që të përfitonin nga lëvizja e lirë dhe investimet në shtete anëtare të BE-së.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë