Loading…

Qofte në kos, salcë kosi dhe djathë: Ndieni shijen e mrekullueshme

  • 27/10/2021 | 17:20

Qofte në kos, salcë kosi dhe djathë: Ndieni shijen e mrekullueshme

Një recetë ideale për të gjithë adhuruesit e mishit.

Përbërësit:

– 300 g mish të bluar;
– 1 një qepë e vogël e grirë;
– 2- 3 thelpinj hudhre;
– 1 vezë;
– piper;
– kripë;
– sipas dëshirës një kore buke e njomur në qumësht dhe e kulluar.

Për mbushjen:

– 2 lugë plot ajkë;
– 200 ml jogurt;
– 3 lugë kaçkavall të grirë në rende;
– 3 thelpinj hudhre;
– 2 vezë;
– sipas dëshirës rozmarinë e grirë;
– rigon;
– piper.

Përgatitja:

Mishit të bluar shtoni përbërësit e sipërpërmendur dhe përzieni mirë.

Tepsinë lyeni me vaj dhe bëni qofte të vogla, lyeni pak me vaj dhe piqni në 200 gradë Celsius rreth 20 minuta.

Në tepsi tundni vezët, shtoni jogurtin dhe ajkën dhe kaçkavallin e grirë në rende, hudhrën…

Me jogurtin e tundur lyeni qoftet dhe ktheni në furrë edhe 15 – 20 minuta.

Do të kënaqeni me shijen e mrekullueshme.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë