Loading…

Qofte në salcë domateje: Shumë të buta dhe të shijshme dhe gatuhen në çast

  • 25/12/2021 | 10:43

Qofte në salcë domateje: Shumë të buta dhe të shijshme dhe gatuhen në çast

Përgatiten shumë shpejt dhe lehtë, kështu që për një drekë të shijshme nuk ju duhet shumë kohë dhe mund.


Përbërësit:

▪ 300 g mish të bluar,
▪ një kore buke në qumësht,
▪ 1 qepë,
▪ 3 thelpinj hudhre,
▪ fletë majdanozi,
▪ 1 vezë,
▪ kripë, piper,
▪ 1 lugë e vogël spec të bluar, mund edhe i spec i shtypur.

Përbërësit për salcë:

▪ vaj,
▪ 1 lugë miell,
▪ 200 ml domate te zier,
▪ keçap.

Shtesa: patate e zier.

Përgatitja:

Në pak vaj fërgoni një lugë miell dhe qiteni në domate, shtoni pak keçap dhe ujë që salca të tëhollohet pak.

Shtoni erëzat, nëse ju duket që ushqimi është pak i tharbët, shtoni pak sheqer.

Si shtojcë, zieni disa patate dhe hidhjani sipër dhe sipër tyre këtë salcën e magjishme. Mund të përdorni edhe pure patateje.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë