Loading…

Qoftere me patate

  • 18/01/2022 | 17:17

Qoftere me patate

Të lëngshme dhe me shije të mrekullueshme!


Përbërësit:

– 600 – 700 gramë patate;
– 1 qepë;
– 20 dekagramë panceta (pa dhjamë);
– 1 lugë gjelle gjalpë;
– 2 lugë majdanoz të grirë;
– 6 lugë niseshte ushqimore;
– 1 e verdhë veze;
– arra muskati;
– vaj ulliri për skuqje;
– piper;
– kripë.

 

Përgatitja:

Qëroni patatet dhe i ziejini për 20 – 30 minuta në ujë me shumë kripë. Më pas kullojini patatet dhe ftohini pak.

Ndërkohë në një tigan skuqni në vaj ulliri pancetën dhe qepën e grirë, kështu që masën e skuqur e lëmë të ftohet pak.

Grini patatet (procesi i puresë), shtoni një lugë gjelle gjalpë, niseshte, të verdhat e vezëve, një përzierje qepë dhe proshutë – dhe dy lugë majdanoz.

Marinoni përzierjen me kripë, piper dhe arra muskati. Masën e përziejmë mirë dhe e bëjmë një rul, me ndihmën e miellit mund të formoni qoftere.

Pasi të keni formuar qofteret, skuqini në vaj ulliri të ngrohur deri në një ngjyrë të verdhë të artë. Hiqini qoftet me një peshqir letre dhe shërbejini.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë