Loading…

QUINT’i s’ia ndërron qëndrimin Kurtit për Manastirin e Deçanit

  • 06/12/2021 | 20:22

QUINT’i s’ia ndërron qëndrimin Kurtit për Manastirin e Deçanit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se qeveria të cilën ai e udhëheq tashmë e ka të njohur qëndrimin sa i përket çështjes së Manastirit të Deçanit.


“Qëndrimi jonë për manastirin e Deçanit është tashmë i njohur, ne e kemi bërë të njohur atë edhe më herët”, ka thënë Kurti, njofton Klankosova.tv

Qëndrimet e Qeverisë Kurti për mosnjohje të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për dhënie në pronësi të tokës për Manastirin e Deçanit kanë bërë që shtetet e QUNT-it të reagojnë, ku javë më parë kanë kërkuar që vendimi i Gjykatës Kushtetuese në lidhje me Manastirin e Deçanit të respektohet nga ana e qeverisë.

Sipas shteteve të QUINT-it, moszbatimi i vendimit të Gjykatës Kushtetuese në lidhje me pronësinë e Manastirit të Deçanit e minon zotimin e qeverisë të udhëhequr nga Kurti për zbatimin e sundimit të ligjit dhe respektimin për gjyqësor të pavarur.

“Moszbatimi i këtij vendimi dhe vendimeve të tjera të gjykatës minon zotimin e qeverisë për zbatimin e sundimit të ligjit dhe respektin e saj për gjyqësor të pavarur. Zbatimi i këtyre vendimeve paraqet përgjegjësi themelore demokratike të domosdoshme për konsolidimin demokratik të Kosovës dhe integrimin e ardhshëm euroatlantik”, thuhet në deklaratën e shteteve të QUINT-it, transmeton Klankosova.tv.

Ndërsa, pesë vjet më parë, Gjykata Kushtetuese mori vendim që Manastirit të Deçanit t’i njihet e drejta e pronësisë me mbi 24 Hektarë tokë, por që ky vendim tash e pesë vjet nuk është marrë parasysh nga asnjë qeveri.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë