Loading…

Qytetarët e Gjakovës kërkojnë që dialogu të kushtëzohet me të pagjeturit

  • 08/03/2017 | 16:07

Qytetarët e Gjakovës kërkojnë që dialogu të kushtëzohet me të pagjeturit

Instituti Demokratik i Kosovës ka mbajtur sot debat publik me qytetarë, deputet të Kuvendit të Kosovës nga rajoni i Gjakovës dhe kryetaren e kësaj komune me temë “Dialogu Kosovë – Serbi: këndvështrimi i qytetarëve të rajonit të Gjakovës”.


Në hapje të këtij debati Jeta Krasniqi nga KDI ka theksuar se ky proces cilësohet nga qytetarët si jotransparent dhe jogjithëpërfshirës përkundër faktit që ky dialog ka ndikim në jetën e të gjithë kosovarëve. Sipas saj çështjet që janë me interes për qytetarët e kësaj komune si çështja e të pagjeturve dhe krimet e luftës ende mbeten të patrajtuara në këtë dialog edhe pse Qeveria është zotuar që do t’i diskutojë në Bruksel.

Mimoza Kusari-Lila, kryetare e Komunës së Gjakovës, sa i përket procesit të dialogut ka theksuar se pala kosovare nuk ka strategji në raport me Serbinë dhe nuk ka rol proaktiv, pasi që çdo herë merret vetëm me reagime ndaj problemeve që shkakton Serbia. Sipas saj tani është momenti kyç që të ridefinohet.

Deputeti i PDK-së Hajdar Beqa, ka thënë është e nevojshme që të rritet niveli i transparencës nga ana e Qeverisë sa i përket këtij dialogu si ndaj deputetëve ashtu edhe qytetarëve dhe të mos shfrytëzohet ky dialog për fushata politike por të ketë konsesnsus të plotë lidhur me të. Beqa ka konsideruar se duhet të rritet niveli i përfaqësimit në këtë dialog, që Kosova të mos ketë vetëm rol mbrojtës në këto negociata por të jetë më ofensive.

Ndërsa deputeti Armend Zemaj, ka thënë se Kosova duhet të kërkoj llogaridhënie për të kaluarën dhe të ngrit padi në çfarëdo forme ndaj Serbisë për të bëmat e saj nga vitet 1989-1999. Sa i përket transformimit të FSK-së, ai ka thënë se çështjet që kanë të bëjnë me fuqizimin e subjektivitetit shtetëror të Kosovës ne nuk duhet ti lidhim detyrimisht me procesin e dialogimit sepse sipas tij, vetë shtytja e shtetit serb ndaj deputetëve të Kuvendit që janë pjesë e listës serbe  tregon se ata nuk e kanë vullnetin dhe gatishmërinë që të lejojnë ndryshime kushtetuese.

Deputeti Driton Çaushi, duke kritikuar mënyrën se si është dialoguar dhe marrëveshjet që janë arritur deri më tani në kuadër të këtij dialogu, ka theksuar se nuk mund të ketë asnjë lloj dialogu pa kushte dhe parime. Sipas tij, marrëveshjet e arritur deri më tani përveçse kanë shkaktuar pakënaqësi e kanë bërë Kosovën më pak të pavarur.

Po ashtu ka shtuar ndër të tjera se Kosova duhet të kushtëzojë Serbinë në këtë dialog me njohjen e ndërsjellë, largimin e Kosovës si pjesë e Serbisë nga kushtetuta e Serbisë, kthimin e të pagjeturve, reparacionet si dhe ndjekjen e atyre që kanë kryer krime. Lidhur me transformimin e FSK-së Çaushi, ka thënë duhet të jetë një projektligj i menduar mirë dhe nuk duhet të jetë pjesë e negocimit në Bruksel.

Kurse deputetja Teuta Haxhiu, ka thënë se qe gjashtë vite dialogu me Serbinë po zhvillohet pa objektiva të qarta dhe problemi kryesor sipas saj, qëndron tek udhëheqësit kosovarë. Ajo ka vlerësuar se duhet të analizohen të gjitha marrëveshjet e arritura deri me tani dhe më pas të shihet se si duhet vazhduar ky dialog. Po ashtu ka thënë se Serbia duhet të kushtëzohet deri në zbardhjen e fatit të të gjithë të pagjeturve.

E sa i përket transparencës së këtij dialogu, Haxhiu ka potencuar se ky proces nuk është aspak transparent pasi që marrëveshjet diskutohen vetëm pas nënshkrimit./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë