Loading…

Qytetarët e Kosovës ‘të mbytur’ në kredi

  • 12/02/2024 | 08:54

Qytetarët e Kosovës ‘të mbytur’ në kredi

Kosovarët po del se janë goxha të varur nga huamarrja në banka.


Veç në vitin që shkoi u regjistruan plot 114 milionë euro më shumë kredi konsumuese se më 2022.

Për këtë rritje prej 23 për qind, sipas Odës Ekonomike pati ndikim rënia e vlerës së parasë.

As rritja e kamatës nuk ndikoi në uljen e kërkesave për kredi, që për një profesor ekonomie paraqet rrezikun e mospagesës.

Raport krejt i kundërt ekziston në kreditë hipotekare ku më 2023 pati rënie prej 11 për qind në krahasim me vitin paraprak, Kjo sipas OEK-ut pasi sektori privat u hendikepua.

Ekonomistët vlerësojnë se duhet ndryshuar politika fiskale që krizat financiare të përballohen më lehtë.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë