Loading…

Qytetarët gjermanë pritet të mbajnë protesta gjatë fundjavës: Kundërshtojnë masat kundër koronavirusit

  • 21/05/2020 | 17:08

Qytetarët gjermanë pritet të mbajnë protesta gjatë fundjavës: Kundërshtojnë masat kundër koronavirusit

Mijëra njerëz pritet të mblidhen në qytete në të gjithë Gjermaninë në fundjavë për të demonstruar kundër politikave të qeverisë rreth koronavirusit, transmeton Gazeta Metro.


Ministri i Jashtëm i Gjermanisë ka paralajmëruar njerëzit që të distancohen nga lëvizja në rritje, e cila përfshin ekstremistët radikalë, teoricienët e komplotit, pasi agjentët e inteligjencës vendase paralajmëruan se grupet ekstremiste po shfrytëzonin frikën përreth virusit për të fituar mbështetje.

“Nëse ekstremistët dhe antisemitët radikal përdorin demonstrime për të shkaktuar urrejtje dhe përçarje, të gjithë duhet të mbajnë shumë më tepër sesa një distancë prej 1.5 metrash prej tyre,” tha Heiko Maas në një intervistë të enjten.

“Ata që përhapin teori konspirative në të gjithë botën, pa maskë, pa mbajtur distancën minimale, pa asnjë shqetësim për të tjerët, po ngatërrojnë guximin me zemërimin e verbër dhe lirinë me egoizëm të pastër,” shtoi ai.

Në mesin e protestuesve janë ata që akuzojnë qeverinë për shpikjen e virusit në mënyrë që të imponojnë kushte të ngjashme me diktaturën. Zemërimi i tyre është përqendruar te të gjithë, nga kancelarja, Angela Merkel, dhe ministri i saj i shëndetësisë, Jens Spahn, te virologët dhe epidemiologët që i këshillojnë.

Fundjavën e kaluar disa mijëra njerëz u mblodhën në demonstrata në Berlin, Mynih, Stuttgart, Këln, Frankfurt dhe qytete e qytete të tjera, dhe disa janë zotuar ta bëjnë këtë përsëri fundjavën e ardhshme.
Policia, e veshur me maska ​​mbrojtëse, ndonjëherë ka luftuar për të mbajtur nën kontroll demonstruesit, ose për të siguruar që pjesëmarrësit të respektojnë rregullin fizik të distancës prej 1.5 metrash./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë