Loading…

Qytetarët të mllefosur me rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore

  • 26/10/2021 | 20:02

Qytetarët të mllefosur me rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore

Kosova po ballafaqohet me rritje të çmimeve të produkteve ushqimore. Sipas Agjencisë së Statistikave që nga muaji i kaluar çmimet janë rritur për 49 për qind.

Së fundmi është ngritur edhe çmimi i bukës nga 40 cent sa ishte në 50 cent. E përveq bukës janë ngritur edhe çmimet e produkteve të tjera, si ai i mishit, qumështit, djathit, vezëve, vajrave, sheqerit edhe shumë produkte të tjera.

Kjo situatë shqetësuese për shumicën e qytetarëve është e papërballueshme, ndërsa për disa është shumë normale.

Lajmi.net ka pyetur qytetarët në lidhje me rritjen e çmimeve të produkteve ushqimore, a janë të përballueshme këto ngritje për qytetarët, dhe çfarë duhet të ndërmarrë Qeveria për të ndihmuar në përballimin e situatës së krijuar?

Shumica e e qytetarëve janë shprehur të mllefosur nga këto ngritje, por ka pasur edhe nga ata që ngritjet e tilla i kanë parë shumë të arsyeshme.

“Jam shumë i knaqun, ka dy telefona po i mbajna, po kemi për ato”, është shprehur një qytetar për lajmi.net.

Por, qytetarët e tjerë e kanë quajtur edhe katastrofë situatën e krijuar, madje ka pasur edhe nga ata që çmimet në Kosovë i kanë cilësuar shumë më të larta në krahasim në krahasim me vendet e Europës.

“Unë nuk jetoj këtu, por çmimet ktu ishin më të larta se në Zvicër”, u shpreh një qytetarë tjetër.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë