Loading…

Qytetarët, të ndarë në idenë për protestë për murin

  • 08/12/2016 | 19:21

Qytetarët, të ndarë në idenë për protestë për murin

Qytetarët e Mitrovicës, po vazhdojnë të jenë më të prekurit nga zhvillimet e dialogut Kosovë-Serbi. Çdo vendim që merret në këto bisedime, po del të ketë ndikim edhe në jetët e tyre.


Kështu ka ndodhur edhe kësaj radhe, në projektin që parashihte rivitalizimin e urës. Ndërtimi i një muri që ndan veriun dhe jugun e Mitrovicës, gjatë kohës sa po zhvilloheshin punime për rivitalizimin e urës së Ibrit, ka bërë që reagimi të jetë i madh tek qytetarët mitrovicas.

Madje, disa nga qytetarët po duan të protestojnë, duke parë se kështu mund të arrihet një presion që do të mundësonte heqjen e këtij muri.

Mirëpo, kështu nuk mendojnë të gjithë. Besart Peci, aktivist i shoqërisë civile në Mitrovicë, ka thënë se presioni duhet drejtuar nga organet e shtetit dhe jo të bëhen veprime që mund të sillnin provokime.

“Ne si qytetar tё kёtij vendi, duhet tё jemi tё matur nga kёto provokime, pasi qё jam i mendimit qё muri nuk do ketё jetёgjatёsi dhe asesi nuk duhet tё zhvillojmё organizime, tё tilla siç janё protestat. Aktualisht, njё presion qytetar ndaj institucioneve tona do tё ishte i mirёseardhur dhe shumё i qëlluar”, ka thënë Peci për Gazetën Metro.

Por, ani pse disa qytetarë janë të gatshëm të protestojnë, sot Qeveria ka ndaluar vazhdimin e punës në këtë mur, duke vendosur vendimin pikërisht në murin që po ndan veriun dhe jugun.

Ndryshe, sot shoqëria civile u bëri thirrje udhëheqësve të institucioneve që të vijnë dhe t’u sqarojnë qytetarëve çështjen e ndërtimit të murit mbi urën e Ibrit./gazetametro.net/

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë