Loading…

Qyteti fantazmë i lënë pas nga Tsunami

  • 30/04/2018 | 16:30

Qyteti fantazmë i lënë pas nga Tsunami

Askush nuk do e mendonte në qytet ku kanë jetuar disa qindra mijëra njerëz dot do të jetë krejtëisht i pabanueshëm, edhe pse infrastruktura e saj rrugore dhe ndërtesat janë nga më modernet.

Imazhet e mëposhtme shfaqin atë çfarë ka mbetur nga Fukushima, e braktisur 7 vite më pra pasi një Tsunam i tmerrshëm goditi qytetin duke shkaktuar edhe mijëra të vdekur.

Por arsyeja e mosripopullimit të zonës është një tjetër, rrjedhja bërthamore nga 3 reaktorë që ndodheshin aty pranë.

 

Tsunami shkaktoi dëme të mëdha tek reaktorët, të cilët ishin në punë në momentin kur vala e madhe e ujit u përplas me qytetin./gazetametro.net.

Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë