Loading…

Qyteti i cili rrezikon të zhduket si pasojë e ngritjes së nivelit të ujit

  • 01/08/2021 | 22:08

Qyteti i cili rrezikon të zhduket si pasojë e ngritjes së nivelit të ujit

Makina dhe shtëpi të zhytura në ujë, udhëtarët që ecin nëpër në mes të ujit që mbërrin deri në gjunjë nga përmbytjet dhe pronarët e shtëpive duke llogaritur koston e pronave të shkatërruara.


Mirësevini në Lagos gjatë sezonit të shirave.

Banorët e Nigerisë, kombi më i populluar i Afrikës, janë mësuar me përmbytjet vjetore që përfshijnë qytetin bregdetar gjatë muajve mars deri në nëntor. Në mes të korrikut, megjithatë, qarku kryesor i biznesit të Ishullit Lagos përjetoi një nga përmbytjet e tij më të këqija vitet e fundit.

“Ishte shumë e keqe dhe e pazakontë,” tha Eselebor Oseluonamhen, 32 vjeç për CNN.

“Unë u largova nga shtëpia ime … nuk e kuptova se kishte rënë kaq shumë …. Sa më shumë që ecnim, aq më i lartë ishte niveli i ujit. Uji vazhdonte të ngrihej derisa mbuloi parakolpin e makinës sime, atëherë nisi të rridhte brenda makinës sime, “kujtoi Oseluonamhen, i cili drejton një firmë mediatike në kontinentin Lagos.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë