Loading…

Qyteti i revolucionit të përgjakshëm i transformuar në epiqendër të teknologjisë

  • 16/09/2018 | 08:35

Qyteti i revolucionit të përgjakshëm i transformuar në epiqendër të teknologjisë

Katër vjet më parë, Kievi njihej më shumë për gjakderdhje e protesta sesa për inovacione. Por kjo gjë tani po ndryshon me hov të madh, ngase qyteti po përjeton lulëzim të sektorit të teknologjisë, duke bërë që ekspertët e teknologjisë informative të fitojnë dhjetëfish më shumë sesa paga mesatare në nivel vendi.

I shtrirë kudo përgjatë Ukrainës, lumi Dnieper e ndan këtë shtet prej 45 milionë banorësh në dysh teksa rrjedh në jug përgjatë Kievit krejt deri te Deti i Zi, shkruan BBC, transmeton “Koha Ditore”. Kur dielli të lindë, nuk ekziston mënyrë më e mirë për t’i shijuar bukuritë e qytetit përpos me anë të një shëtitjeje mbi urën Parkovy Pedestrian.

Në orën gjashtë të mëngjesit, grumbuj të rinjsh njëzet e ca vjeçar ende kthehen dalëngadalë në shtëpitë e tyre, pas një nate të çmendur ahengu. Është kjo ora më e qetë e ditës në qytet, para nisjes së tollovisë së trafikut dhe zhurmës që e përkufizon jetën në të.

Ama më 2014, Kievi qe epiqendër e revolucionit të dytë të mijëvjeçarit në vend. Ukrainasit e vërshuan përsëri qytetin me protesta dhe në fund e rrëzuan presidentin. Ngjarja rezultoi me gjakderdhje dhe pasojat ishin të kudovërejtura, me reperkusione të papritura.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë