Loading…

Racion i shpejtë sallate me mish pule të cilin do ta përgatisni shpesh

  • 10/12/2021 | 10:25

Racion i shpejtë sallate me mish pule të cilin do ta përgatisni shpesh

Ngutuni derisa specat janë kaq të ëmbël dhe aromatikë!


Përbërësit:

– 2 fileta mish pule;
– 3 speca të mëdhenj të pjekur
– 50 gr aragula
– 100 gr djathë feta
– 1 qepë e vogël;
– kripë;
– piper sipas shijes;
– përzierje e erëzave apo vetëm rigon;
– vaj ulliri virgjin.

Përgatitja:

Mishin mbulojeni me folie transparente, pastaj tëholloni pak me çekiç për rrahje mishi.

Qitni kripë, piper dhe përzierjen e erëzave nga të dyja anët.

Fërgoni në skarë apo në tigan. Lini anash rreth 10 minuta, pastaj pritni për së gjati.

Gjatë kësaj kohe, qepën grijeni formë brinjësh, specin copëtojeni në shirita.

Aragulën lajeni dhe thajeni. Përzieni perimet, shtoni mishin e ftohur.

Sallatës qitni vajin e ullirit dhe filetën e grimcuar. Provoni edhe sipas nevojës t’i qitni kripë. Qitni rigon.

Nëse keni lëngun të cilin e kanë liruar specat lirisht qitjani disa lugë në sallatë, do t’i japë një shije të mrekullueshme.

Gjithashtu, sipas shijes, mund të shtoni një sasi të vogël uthull balsami.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë