Loading…

Radojcic dhe Veselinovic sanksionohen nga Britania e Madhe

  • 09/12/2022 | 10:48

Radojcic dhe Veselinovic sanksionohen nga Britania e Madhe

Qeveria e Britanisë së Madhe, ka sanksionuar dy anëtarët e krimit të organizuar në Veri të Kosovës, Milan Radojcic dhe Zvonko Veselinovic, shkruan Gazeta Metro.


Sekretari i Jashtëm James Cleverly ka njoftuar sot një valë të re sanksionesh që synon aktorët e korruptuar dhe ata që shkelin dhe abuzojnë të drejtat e njeriut, si dhe autorët e dhunës seksuale në konflikt.

Paketa përfshin individë dhe subjekte të përfshirë në një gamë të gjerë aktivitetesh të rënda – duke përfshirë torturimin e të burgosurve, mobilizimin e trupave për përdhunimin e civilëve dhe mizoritë sistematike.

Sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar synojnë 30 figura të korruptuara politike, dhunues të të drejtave të njeriut dhe autorë të dhunës seksuale të lidhur me konfliktin në mbarë botën.

listën e Britanisë së Madhe janë edhe dy emra nga Kosova.

Të sanksionuar janë Milan Radojcic, si anëtar i Grupit të Krimit të Organizuar Zvonko Veselinovic dhe nënkryetar i Listës Serbe/Listës Serbe (SL) dhe Zvonko Veselinovic, një biznesmen në industrinë e ndërtimit.

Qeveria britanike ka thënë se Radojcic ka përfituar nga shpërdorimi i kontratave shtetërore dhe ka përdorur ndikimin e tij për t’i dhënë kompanive të tij të ndërtimit kontrata fitimprurëse.

Ndërsa Zvonko Veselinovic, një biznesmen i industrisë së ndërtimit në Kosovë duke përdorur kontrata publike për të përvetësuar fondet shtetërore. /gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë