Loading…

Rajoni i Gjilanit më i ndoturi në Kosovë me mbeturina

  • 15/11/2018 | 08:43

Rajoni i Gjilanit më i ndoturi në Kosovë me mbeturina

Raporti i Agjencisë për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës (AMMK) e ka nxjerrë rajonin e Gjilanit më të papastrin në nivel vendi. Ky rajon, që përbëhet nga 7 komuna, është më i ndoturi nga mbeturinat.


Në bazë të raportit, i cili trajton çështjen e menaxhimit të mbeturinave komunale në rajonin e Gjilanit janë identifikuar 228 deponi ilegale të mbeturinave, i cili rajon përbëhet nga komuna e Vitisë, Novobërdës, Kamenicës, Ranillugut, Parteshit, Kllokotit dhe Gjilanit. Kompania e pastrimit “Ekohigjiena” është e angazhuar për ofrimin e shërbimit të mbledhjes së mbeturinave komunale dhe transportimin e tyre deri tek deponia rajonale e mbeturinave që gjendet në Velekincë të Komunës së Gjilanit, shkruan sot Koha Ditore.

Sipas raportit, kompania e pastrimit kishte mbledhur dhe deponuar mbi 30 mijë tonelata të mbeturinave për vitin 2017 dhe se kompania në fjalë mbulon me shërbime Komunën e Gjilanit, Vitinë, Novobërdën dhe Kamenicën. Kurse komunat e tjera më të vogla në këtë rajon menaxhojnë vetë me sistemin e grumbullimit të mbeturinave. Mbledhja e mbeturinave në këtë rajon nuk është në nivelin e duhur ngase vetëm 51 për qind e territorit mbulohet me shërbime.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë