Loading…

Rakic paralajmëron largimin e Listës Serbe nga institucionet e Kosovës

  • 27/10/2021 | 16:27

Rakic paralajmëron largimin e Listës Serbe nga institucionet e Kosovës

Ministri për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës, Goran Rakiq ka deklaruar sot se procesi i kthimit është plotësisht i ngecur për shkak sipas tij që procesi i kthimit është plotësisht i ngecur për shkak të mungesës së një mjedisi të sigurt.

Rakiq është takuar sot me Sekretaren e Përgjithshme të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, Helga Maria Schmid, me të cilën bisedoi për situatën politike dhe të sigurisë.

Në këtë takim është diskutuar edhe për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës.

Ndryshe gjatë ditës së djeshme është paralajmëruar largimi i Listës Serbe nga institucionet kosovare.

Është vetë Kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun i cili tha se Lista Serbe do të tërhiqet nga institucionet në Kosovë.

“Nëse Asociacioni i Komunave Serbe nuk formohet, ajo [Lista Serbe] do të tërhiqet nga institucionet e përkohshme vetëqeverisëse në Prishtinë”, është shprehur Drecun, për RTS.

Ai ka theksuar se në zgjedhjet e fundit në Kosovë, Listës Serbe i është dhënë besim i madh i cili sipas tij ka ardhur pas koordinimit të ngushtë me Beogradin.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë