Loading…

Ramadani: S’mund të kemi Ushtri duke humbur mbështetjen e SHBA-së e NATO-s

  • 08/03/2017 | 19:51

Ramadani: S’mund të kemi Ushtri duke humbur mbështetjen e SHBA-së e NATO-s

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Burim Ramadani ka thënë se Kosova duhet të ketë Ushtrinë e vet, por poashtu edhe mbështetjen ndërkombëtare.


“FSK ka përmbushur të gjitha kapacitetet operacionale dhe është e gatshme të fillojë. Ajo që vlen për të gjithë është se Kosova duhet ta ketë ushtrinë dhe mbështetjen ndërkombëtare. Kosova nuk mund të ndërtojë Ushtri duke e humbur mbështetjen e SHBA-së dhe NATO-s. Pas ndryshimit të misionit të FSK-së, NATO duhet të marrë vendim me konsensus për ta mbështetur ose jo ushtrinë”, tha Ramadani, në Klan Kosova.

Ai ka thënë se për formimin e Ushtrisë së Kosovës, të gjitha institucionet duhet të bëjnë përpjekje të përbashkëta.

“Përpjekjet duhet të vazhdojnë pasi nuk është kryer misioni i ushtrisë. FSK-ja ende nuk e ka marrë misionin e ri dhe në këtë proces secili institucion duhet të argumentojë që Kosova nuk mund të ndryshojë Kushtetutën”.

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë