Loading…

Raporti i Progresit, përmend dhunën e opozitës në Parlament

  • 09/11/2016 | 13:51

Raporti i Progresit, përmend dhunën e opozitës në Parlament

Publikohet Raporti i Progresit për Kosovën.

Aty thuhet se funksionimi normal parlamentar është penguar përgjatë një pjese të periudhës kohore të publikuar në këtë raport, duke përfshirë edhe përdorimin e mjeteve të dhunës nga ana e deputetëve të opozitës.

Poashtu, gjatë publikimit të raportit u tha se të gjitha paritë politike duhet të tregojnë përgjegjësi she të ri-angazhohen për dialog konstruktiv, me kuvendin si forumi kryesor për debat politik.

Kuvendi kompletoi shumicën e emërimeve të diskutueshme nëpër institucionet e pavarura dhe agjenci. Megjithatë, emriket ishin shpesh objekt i ndikimit politikë. Kjo e dëmtoi funksionimin e pavarur dhe menaxhimin efikas të këtyre organeve.

Ka një nivel të pergatitjes ne fushën e reformës së administratës publike. Sipas Raporti të Progresit vazhdimi i politzimit të administratës publike, megjithatë mbetet shqetësim serioz.

Aty u fol edhe për sistemin gjyqësor të vendit tonë, shkruan gazetametro.net

“Sistemi gjyqësor i Kosovës ëahtë në një fazë të hershme. Megjithëtë, administrimi i drejtësisë ëahtë i ngadalshëm dhe jo efikas, ka dhe lligaridhënje të pamjaftueshme dhe zyrtarëve gjyqësor. Gjyqesori është ende i dobët per të larguar ndikimin politikë dhe institucionet e sundimit të ligjit vuajnë nga mungesa e fondeve dhe burimet njerëzore. “, u tha ndër tjerash.

Kosova u cilësua që është ne një fazë të hershme të pergatitjes në luftë kundër korrupsionit. Megjithatë, korrupsioni mbetet i përhapur në shumë fusha dhe vazhdon të jetë një problem shumë serioz. Është e domosdoshme një vullnet i fortë politik për ta trajtuar këtë në mënyrë gjithpërfshirëse.

Sipas Raportit të Progresit për vitin 2016 Kosova ka një nivel të pergatitjes ne fushën e lirisë se shprehjes, duke përfahirë nje numër të kercënimeve kundër gazetarëve. Gjithashtu, cilësohet se nuk ka pasur zhvillime legjislative për rregullimin e pronësisë së medias dhe transparencës.

Sa i perket normalizimit të mardhënieve me Serbinë, u tha se Kosova u kufizua edhe për shkak të procesit zgjedhor në Serbi si edhe për shkak të situatës së brendshme në Kosovë./gazetametro.net

 

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë