Loading…

Raporti i ri shokues: Kina ndalon muslimanët të lindin fëmijë, frenon shtimin e popullsisë

  • 30/06/2020 | 09:08

Raporti i ri shokues: Kina ndalon muslimanët të lindin fëmijë, frenon shtimin e popullsisë

Qeveria kineze po detyron gratë Ujgure (pakicës myslimane), dhe anëtarët e pakicave tjera që të kontrollojnë lindjet, si pjesë e një fushate për të frenuar shtimin e popullsisë muslimane, transmeton Gazeta Metro.


Një raport i lëshuar nga Associated Press thoshte se statistikat e qeverisë, dokumentet shtetërore dhe intervistat me 30 ish të arrestuar dhe një ish-instruktor i kampit të paraburgimit treguan se përpjekjet për të ulur normat e lindjeve ishin shumë më të përhapura dhe sistematike sesa dihej më parë.

Sipas gjetjeve të sondës, zyrtarët i nënshtrohen rregullisht grave të pakicave në kontrolle shtatzënie dhe detyrojnë pajisje intrauterine (IUD), sterilizim dhe madje abort mbi qindra mijëra.

Ajo tha që ndërsa përdorimi i IUD-ve dhe sterilizimi ka rënë në mbarë vendin, ajo po rritet ndjeshëm në rajonin e perëndimit të Xinjiang, ku po zhvillohej fushata.

AP konstatoi se masat e kontrollit të popullsisë u mbështetën nga masa e paraburgimit si kërcënim dhe si një dënim për mosrespektim.

AP konstatoi se masat e kontrollit të popullsisë u mbështetën nga masa e paraburgimit si kërcënim dhe si një dënim për mosrespektim.

Uighurs – të cilët janë kryesisht myslimanë – dhe grupe të tjera morën më shumë pikë në provimet e pranimit në kolegj, duke marrë kuota për poste qeveritare dhe kufizime më të ulëta të kontrollit të lindjes.

Zyrtarët kinezë më parë kanë pohuar se masat e reja thjesht janë menduar të jenë të drejta, duke lejuar të dy kinezët Han dhe pakicat etnike të njëjtin numër të fëmijëve./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë