Loading…

Raportimet se rusi i shpallur non grata u pa në Prishtinë, reagon Presidenca

  • 02/11/2021 | 09:00

Raportimet se rusi i shpallur non grata u pa në Prishtinë, reagon Presidenca

Nga presidenca kanë reaguar në lidhje me personin që u pa dje në video, për të cilin u tha se ishte një nga personat që u shpall ‘non-grata’ para pak javësh, shkruan Gazeta Metro.


Top Channel mbrëmë publikoi një video në të cilin shihej një person, që sipas tyre ishte Denis Vengerskii, njëri nga dy shtetasit rusë që u shpall ‘’non grata’’ në Kosovë, por këtë e ka mohuar Zyra e Presidentes.

Shefi i stafit të Presidencës, Blerim Vela, përmes një postimi në Tëitter tha se personi në video është vozitësi i Zyrës Ndërlidhëse Ruse në Kosovë.

“Dezinformatë: Personi në foto është vozitësi i Zyrës Ndërlidhëse Ruse në Kosovës dhe jo Denis Vengerskii. Zyrtarët e Zyrës Ndërlidhëse Ruse e kanë lëshuar territorin e Republikës së Kosovës brenda 24 orëve, nga shpallja persona ‘non grata’”, ka shkruar ai në Twitter.

Denis Vengerskii dhe Alexey Kryvosheev janë identifikuar nga llupa e institucioneve të Kosovës, të cilat kanë dalë në përfundim se veprimtaria e tyre cenon sigurinë kombëtare.

Ndërsa, zyrtari tjetër, Alexey Kryvosheevi i shpallur “non-grata” në Kosovë ishte dëbuar edhe nga Shqipëria./gazetametro.net

Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
marketi[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë